Najkrajšie Miesta Na Svete

10 najlepšie hodnotených turistických atrakcií v Turecku

1. Hagia Sofia

Preslávená ako jedna z najkrajších stavieb na svete, strhujúca byzantská stavba je nielen jednou z dominánt Istanbulu, ale aj celého Turecku. Ohromujúca časť exteriéru je lemovaná jemnými minaretmi pridaných po dobití mesta Osmanmi, zatiaľ čo prepychový a freskami pokrytý interiér je veľkou pripomienkou starej konštantínopolskej moci a sily. Tento slávny monument je nutnosťou pre každého turistu pri návšteve tejto krajiny.

2. Efez

Nesmiete si nechať ujsť ani mocnú zrúcaninu Efez, ktorá je mestom kolosálnych pamiatok a ciest lemovaných mramorovými stĺpmi. Jedno z najúplnejších stále stojacich antických miest v oblasti Stredozemného mora nám znázorňuje ako musel vyzerať život počas zlatého veku Rímskej ríše. Vyhliadková cesta vám bude trvať najmenej pol dňa na pokrytie hlavných pamiatok. 

3. Kapadócia

Surrealistické skalné údolia tejto oblasti sú snom každého fotografa. Kopce a hrebene hôr sú lemované panorámami vlnového tvaru alebo nezvyčajne tvarovanými vrcholmi, ktoré boli vytvorené tisícročným pôsobením vetra a vody. A ak nemáte náladu ísť na pešiu turistiku, je to aj jedna z popredných svetových destinácií na let teplovzdušným balónom. Zasadené v týchto údoliach sú aj zo skaly vytesané kostoly z byzantskej éry, kedy bola táto oblasť významným kresťanským miestom.

4. Palác Topkapi

Tento neuveriteľne prepychový palác vás zavedie do fantastického, opulentného svetu sultánov. Práve odtiaľto sultáni osmanskej éry budovali ríšu, ktorú rozšírili z Európy na Stredný východ až do Afriky. Interiér, s dekadentne bujnými obkladmi a bohatou drahokamovou výzdobou, ponúka nezabudnuteľné zážitky. Okolité verejné záhrady boli dostupné iba pre členov kráľovského dvora, ale dnes sú otvorené aj pre verejnosť.

5. Pamukkale

Jednou z najznámejších tureckých prírodných krás sú čisto biele travertínové terasy Pamukkale („bavlnený hrad“ v slovenčine), ktoré sa vinú kaskádovito dole svahom a vyzerajú ako snehový fliačik uprostred zelene. V blízkosti sa nachádzajú obrovské ruiny rímskeho mesta Hierapolis, ktoré bolo starobylým kúpeľným mestom a leží na hornej časti tohto vápencového vrchu.

6. Kláštor Sumela

V ohromujúcom osamelom prostredí, postavený do útesu, je kláštor Sumela (kláštor Panny Márie) lákadlom pre návštevníkov pobrežia Čierneho mora. Kláštor bol prvýkrát otvorený počas byzantskej éry a bol uzavretý len v roku 1923.

7. Nemrut

Turistickým cieľom na východnom Turecku je hora Nemrut, pod ktorou sa nachádzajú pohrebné mohyly s rozbitými zvyškami kedysi obrovských sôch, ktoré ich strážili. Toto podivné a osamelé miesto je jedným z najzvláštnejších archeologických nálezísk Turecka.

8. Aspendos

Južne od Antalye sa nachádza obrovské rímske divadlo Aspendos, ktoré zobrazovalo zhýralé slávnosti, ktoré sa diali počas vlády Marca Aurélia. Je považované za najlepšie zachované klasické divadlo na svete, ktoré stále stojí.

9. Pergamon

Turecko má veľa grécko-rímskych ruín, ale žiadna nie je taká romantická ako dávne Pergamon v súčasnom Bergame. Kedysi domovom jednej z najvýznamnejších knižníc antiky, zvyšky chrámu sa teraz dramaticky vynímajú na kopci. Je to neuveriteľne miesto na preskúmanie, s Akropolou a divadlom vyrezaným do svahu s ďalekosiahlym panoramatickým výhľadom.

10. Ölüdeniz

Ak hľadáte tyrkysovo-modrú vodu, svieže zelené lesy, útesy a pláže s bielym pieskom, ste tu správne. Skrytá, sa tu nachádza najznámejšia pláž v Turecku – so scenériou, ktorá je ako z obrázku. Ölüdeniz je tiež jednou z popredných svetových destinácií paraglidingu.

Next Post

Previous Post

© 2019 ORAWA – Cestovné blog