Najkrajšie Miesta Na Svete

Krásy Islandu

Z celej rady zaujímavostí a prírodných krás sme vybrali nasledovných 8 pre vás:

1. Reykjavík – Najsevernejšie hlavné mesto na svete

Reykjavík je s približne 120.000 obyvateľmi najväčšie mesto na Islande. Meno Reykjavík znamená „dymiaca zátoka“. Je pravdepodobne odvodené z dymiacich prameňov v regióne. Mesto bolo založené Vikingami. Až do konca 18. storočia sa skladalo z iba niekoľkých farmách. Dnes je Reykjavík rozvíjajúcim sa mestom. Najmä v umeleckej a hudobnej oblasti možno nájsť v Reykjavíku prosperujúcu scénu. Umelci ako „Björk“ či „Sigur Rós“ pochádzajú práve z Islandu.

2. Modrá Lagúna – Kúpanie a wellness v prírode

Modrá lagúna je teplé jazero, ktoré vznikol ako „odpadový produkt“ neďalekej geotermálnej elektrárne. Elektráreň privádza 240 °C horúcu zmes soli a sladkej vody z hĺbky 2 km na povrch. Po použití na výrobu elektrickej energie a na prevádzku siete diaľkového vykurovania, zmes prúdi do okolitého lávového poľa. Takto s vytvorilo jazero so slanou vodou s teplotou 37-42 °C. Za voje typické modrobiele sfarbenie vďačí riasam, ktoré sa v ňom nachádzajú. Kúpanie v Modrej lagúne zmierňuje príznaky psoriázy a ďalších kožných ochorení.

3. „Zlatý okruh“

Klasické výlety z Reykjavíku budú zahŕňať práve tieto 3 miesta: Thingvellir, Geysir a Gullfoss.

Starý parlament Thingvellir sa nachádza na veľkolepej prepadline medzi americkými a európskymi kontinentálnymi doskami. Do roku 930 nášho letopočtu sa tu konali legislatívne zhromaždenia nórskych Vikingov.

„Veľký gejzír“ je menovcom pre všetky gejzíry, ale eruptuje už len veľmi zriedka. Navštíviť sa odporúča teda jeho malý brat „Strokkur“, ktorý sa nachádza hneď vedľa neho. Eruptuje pomerne pravidelne v intervale každých 5 až 10 minút. Stĺpec teplej vody dosahuje výšku 25 až 35 metrov. Gullfoss je vodopád rieky Hvítá. Vodopád sa padá v dvoch etapách celkovo 30 metrov do hĺbky.

4. Westmanské ostrovy

Sopečný súostrovie „Vestmannaeyjar“ sa nachádza asi 20 km kilometrov južne od islandskej pevnina a skladá sa z 14 ostrovov. Hlavný ostrov Heimaey je jediný ostrov, ktorý je obývaný nepretržite asi 4.000 obyvateľmi. Významnou udalosťou v histórii ostrovov je erupcia sopky Eldfell v roku 1973, kedy museli evakuovať čo najrýchlejšie všetkých obyvateľov.

5. Landmannalaugaru – Farebné hory

Farebná hory vznikli pôsobením neďalekej sopky. Strieda sa tú šedá, modrastá a biela farebná schéma. Medzi ďalšie farebné body patria zelené machy a snehové polia. V blízkosti sa nachádza aj malá chata, v ktorej si môžete po dlhej ceste oddýchnuť.

6. Polostrov Snæfellsnes – Ľadovec a národný park

Názvy Snæfellsnes znamená „polostrov snehového kopca“. Západná časť je národným parkom. Na juhu polostrova sa môžete venovať pešej turistike pozdĺž pobrežia a lávových polí.

7. Mývatn – zasnená jazerná krajina

Jazero Mývatn bolo pomenované podľa asi 40 druhov komárov, ktoré prevládajú v tejto oblasti. Jazero má hĺbku vody 2,5 až 6 metrov a je umiestnené 277 m nad morom. Popri ceste okolo jazera môžete vidieť mnoho prírodných atrakcií: lávové hrady „Dimmuborgir“, valy kráterov „Hverfjall“, geotermálnu lúku „Námaskard“ a kráter „Viti“.

8. Jökulsárlón – Ľadovcová lagúna & filmová kulisa

Jökulsárlón je najznámejšie a najväčšie (18 km²) islandské ľadovcové jazero. Je napájané z ľadovca Vatnajökull. Stalo sa dejiskom vo významných filmových produkciách ako „James Bond“, „Batman začína“, „Tomb Raider“ alebo „Beowulf“.

Next Post

Previous Post

© 2019 ORAWA – Cestovné blog