Najkrajšie Miesta Na Svete

Krásy Nórska

Nórsko je impozantná prírodná a vzrušujúca krajina pre návštevníka, je ideálna pre turistiku. Najmä fjordy sú známe po celom svete a sú obľúbenou turistickou destináciou.

Pôsobivá príroda Nórska každoročne láka tisíce turistov do tejto krajiny. Nordkapp a Geirangerfjord patria medzi najobľúbenejšie turistické atrakcie v krajine; Tradičná lodná poštová linka pozdĺž západného pobrežia, Hurtigruten, sa stala turistickým magnetom.

Kto sa teda presúva z Osla do Bergenu na západnom pobreží, pretína provinciu Telemark. Z ulíc alebo z trasy horskej železnice, ktoré dosahujú výšku cez 1000 metrov nad morom, je vidno aj uprostred leta na zasnežené vrcholy hôr len pár metrov vzdialených. Okrem známeho Holmenkollen so svojimi skokanskými mostíkmi a olympijského Lillehammeru má Nórsko, ktorá je považovaná za kolísku bežkovania, mnoho atraktívnych lyžiarskych areálov.

Ležiac severne od Dombåsu sa nachádza vysokohorský park Dovrefjell, s 2286 metrov vysokou horou Snøhetta. Je to nielen vynikajúci areál pre turistiku a zimné športy, ale tiež jednou z mála európskych regiónov, v ktorých stále žije divoký túr pižmový.

Obzvlášť populárny medzi horolezcami je najväčší súvislý kontinentálny ľadovec Jotunheimen s dvoma najvyššími vrcholmi krajiny, Galdhøpiggen a Glittertind.

Pešie výlety môžu trvať cez hornatú tundru náhornej plošiny Hardangervidda aj niekoľko dní. Ostrov Rost na Lofotoch je s asi 2,5 miliónmi hniezdiacich vtákov najväčší vtáčí útes v Nórsku. Oveľa menej vtákov sa množí na neďalekej juhozápadnom ostrove Runde. Tento ostrov je však spojený mostami s pevninou, a preto je ľahko prístupný pre turistov aj vedcov.

Každý rok prichádzajú tisíce návštevníkov do Nórska. Začínajú svoju dovolenku predovšetkým v Nemecku, Veľkej Británii, Dánsku a Švédsku. Výnimočnou atrakciou sú určite početné fjordy. Vymenovali sme len niekoľko z nich: Lysefjord, Trollfjord, Sognefjord a Hardangerfjord, ktoré patria medzi najznámejšie a najúžasnejšie. 

Ale aj mestá v Nórsku majú čo ponúknuť. Oslo napríklad ponúka múzejný ostrov Bygdø alebo mohutný parlament, pevnosť Akershus, kráľovský hrad a radnicu.

V Eidsvolle môžete navštíviť zámok, kde v roku 1814 bola ratifikovaná prvá ústava. Trondheim priťahuje turistov najmä krásnou katedrálou. Mesto Bergy ponúka staré obchodné domy v typickej miestnej architektúre a Kostol Panny Márie ako hlavné atrakcie.

Taktiež je odnedávna V Nórsku k dispozícii aj nová cyklotrasa – Atlanterhavsruta. Vedie po dĺžku 200 kilometrov pozdĺž pobrežia Atlantiku cez viacero krajov a miest. Cyklisti tu môžu zažiť kontrastné pobrežie početných ostrovov a ostrovčekov, ktoré po svojej ceste budú prechádzať.

Cyklistický chodník medzi Kristiansund a Ålesundu je plne dláždená, rovnako ako národná cyklotrasa 1 a značená vínovo červenými značkami. Po trase sa nachádza tiež tzv. Atlantický tunel. Ale pretože podmorský tunel dlhý 5,8 km je čisto určený len pre motorové vozidlá, musia tu cyklisti presedlať buď na taxík, auto alebo autobus.

Oblasť Arktídy je na zozname želaní mnohých turistov – pretože keď slnko prejde do “zimného” spánku, objaví sa na ďalekom severe polárna žiara vo všetkých rôznych krásnych farbách. A len v niekoľkých iných miestach na svete sa stretnete s Aurórou Borealis intenzívnejšou ako v Nórsku.

Extrémne severno-južné roztiahnutie krajiny vedie k veľkým rozdielom klímy. Kvôli Golfskému prúdu prevláda v južnej časti slnečné a príjemne teplé podnebie, v severnej oblasti sa nachádza viac snehu a je tu tma.

Next Post

Previous Post

© 2019 ORAWA – Cestovné blog