Najkrajšie Miesta Na Svete

Niečo o Indií

V Indii prevláda turizmus za kultúrou. Prímorský turizmus sa vyskytuje zriedka, pretože je v rozpore s etnickými predstavami a náboženskou vierou miestnych obyvateľov. Výnimkou je Goa, kde sa zahraničný hostia môžu tešiť na dovolenku pri mori. Turistická infraštruktúra je veľmi dobre vyvinutá. K dispozícii je tiež dobrá domáca sieť letísk. Hlavnou nevýhodou však je silná byrokracia v tejto krajine. Mestá Dheli, Bombay, Dschaipur a Agra tvoria zlatý turistický trojuholník Indie. Cestovný ruch hrá dôležitú ekonomickú úlohu pre Indiu. Väčšina návštevníkov prichádza na medzinárodné letisko v Dillí.

Najrozšírenejším náboženstvom v Indii je hinduizmus (80%), nasleduje Islam (asi 11%). Žijú tu aj kresťania, sikhovia a budhisti. Takmer všetky chrámy sú okrem pútnických miest aj turistickými atrakciami.

India je jednou z najviac fascinujúcich turistických destinácií s exotickým nádychom. Počasie vo veľkých častiach dominujú monzúny, takže najlepší čas na cestovanie je od konca septembra do začiatku apríla. India ponúka turistom všetky možné atrakcie. Na Západe sa nachádza oblasť Goa s dlhými plážami, kde sa môžu najmä milovníci vodných športov a slnka zažiť vysnenú dovolenku. Na severe krajiny sa zas nachádzajú Himaláje, obzvlášť zaujímavé pre dobrodružné a horolezecké aktivity.

Južná India je rajom najmä pre ľudí, ktorí chcú svoju dovolenku spojiť aj s vyliečením zdravotných problémov. Vyskúšať tu môžete pravú jogu alebo ajurvédu. Metropola superlatívov je New Delhi. Nájdete tu nádherné stavby ako je rezidencia prezidenta Indie, Rashtrapati Bhavan a Lotosový chrám bahájského náboženstva. Dillí je kultúrnym a hospodárskym centrom krajiny a v mnohých ohľadoch je jedinečné.

Poloha

India je druhou najľudnatejšou krajinou na svete s vyše 1,2 miliardou obyvateľov. Od severu na juh sa krajina tiahne cez 3200 kilometrov. Možno povedať, že India hraničí s šiestymi krajinami. Najdlhšie hranice má s Čínou, Pakistanom a Bangladéšom, ktorý je obklopený Indiou. Celkovo má India so svojimi susedmi hranicu s viac ako 14.000 kilometrami. Pobrežie sa rozprestiera pozdĺž 7000 kilometrov. Na severe sú Himaláje prirodzenou hranicou územia. Najvyššia hora na svete sa nachádza medzi indickým subkontinentom a tibetskou náhornou plošinou. Sídlo indickej vlády je v New Delhi. Hlavné mesto sa nachádza v severnej časti Indie na rieke Yamuna, prítoku Gangy, svätej rieky Hindov.

Najnavštevovanejšou atrakciou v Indii je Taj Mahal v meste Agra v západnej časti štátu Uttarpradéš. Budova v štýle Mogulov je zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO. Hrob, ktorý bol postavený ako palác v 17. storočí, si vyžiadal Maharaja Shah Jahan. Podľa podania na ňom pracovalo viac než 20.000 ľudí. Agra leži tiež jedná z najobľúbenejších atrakcií v krajine, pevnosť a palác – Red Fort. V spolkovej krajine Pandžábu v meste Amritsar sa nachádza najsvätejšie miesto náboženstva Sikhizmu – Zlatý chrám. Medzi známe miesta v severnej Indii patrí aj Dharamsala. Práve tu má Dalajláma svoje sídlo v exile v Indii. Návštevníci z celého sveta, najmä stúpenci tibetského budhizmu, sa vydávajú na púť do tohto mesta.

Kurzy jogy sú ponúkané po celej Indii. Skoro 2700-ročná filozofia Ayurveda má svoje počiatky v juhozápadnom štáte Kerala. Zvlášť v období od januára do marca sa usporadúva mnoho festivalov, hlavne na oslavu štátneho sviatku v neskorom januári alebo na počesť centrálneho božstva Šivu.

Next Post

Previous Post

© 2018 ORAWA – Cestovné blog