Najkrajšie Miesta Na Svete

Turizmus na socialistickej Kube

Cestovné obmedzenia pre občanov sa v poslednej doby zmiernili a tiež sa schválili skupinové návštevy. Nielen turistov z USA čoraz viac pribúda, ale aj európsky cestovatelia sa vyberajú navštíviť Kubu. Ich krédo je jasné: Chcú zažiť krajinu legendárneho revolučného vodcu Fidela Castra a Che Guevaru ešte predtým, ako cestujúci a firmy zničia socialistické kúzlo Kuby kapitalistickou mocou. 3,5 milióna turistov počítali na Kube vlani. A koniec tohto boomu nie je v dohľade.

Najmä hlavné mesto Havana so svojimi koloniálnymi nádhernými budovami a starými krížnikmi ciest priťahuje mnoho turistov v rámci svojho čara. Ale pláže Varadero alebo Holguin sú tiež vyhľadávané destinácie. Veľa turistov spája výlet do mesta s plážovou dovolenkou alebo rovno s okružnou cestou po ostrove.

Mnoho odborníkov prisudzuje nárast turistiky na Kube politickým nepokojom na Blízkom východe a v severnej Afrike. Že sa počet návštevníkov ešte viac nezvýšil je podmienené najmä obmedzenými možnosťami podnikania a zlej miestnej infraštruktúre. Často sú izby a hlavne autá na prenájom obsadené a rezervované mesiace dopredu. Nedostupný bývajú aj sprievodcovia v danom jazyku. Dopyt výrazne prevyšuje ponuku, čo bohužiaľ prispieva k nárastu cien, a to bez nárastu infraštruktúry, ktorá by rástla rovnakým tempom.

Kto letel na Kubu v minulosti, vedel, čo ho čaká. Jednoduché okolnosti a improvizačné schopnosti miestnych obyvateľov predstavovali časť aury Kuby pre návštevníkov.

Ale s cenami vzrástli v nedávnej minulosti aj nároky. Výsledok: Stále častejšie sa cestovatelia u svojich cestovných kanceláriách sťažujú. V konečnom dôsledku po neustálych zvyšovaniach cien pobytov, pomer ceny a výkonu už nie je vhodný. Alternatívou sú zájazdy do Dominikánskej republiky. Tu je turistická infraštruktúra jednoducho oveľa lepšia.

Kto ale aj tak chce stále navštíviť Kubu, si musí naplánovať cestu aspoň šesť mesiacov vopred. V prvotriednych hoteloch, ako je napríklad „Saratoga hotel“ v Havane, sú čakacie doby dokonca výrazne dlhšie ako jeden rok.

Stále obľúbenejšou alternatívou k zvyčajne zbytočne drahým, a zároveň nie veľmi pekným štátnym hotelom sú Casas particulares. Jednoduché, súkromné ubytovanie, za malé peniaze vám môže dať skutočný pohľad priamo do srdca kubánskej života. Budete totiž bývať často v rodine, ktorá žije na hranici životného minima.

Vďaka vynaliezavým majiteľom a kooperatívnym úradom je teraz viac ako 600 takýchto izieb dostupných pre hostí. Dokonca aj výlet do menej frekventovaného východu ostrova je jednou z možností. Tu je ale turistická infraštruktúra ešte oveľa zaostalejšia ako na Západe.

Najlepší čas na návštevu Kuby je v období od konca novembra do apríla. Môžete navštíviť Kubu aj mimo týchto mesiacov, ale obdobie mája do októbra je známe ako obdobie dažďov a hurikánov. Tí, ktorí dávajú prednosť veľkému množstvu tepla a slnečného svitu, by mohli ostať v tejto dobe doslova v daždi.

Na Kubu sa môžete z Európy dostať priamo, ale americký turisti to nemajú také ľahké. Niekedy musia dokonca spraviť medzi zastávku v Mexiku, Kanade a na Jamajke, predtým než môžu ísť na Kubu. Ale od jesene by mali byť ponúkané po viac ako 50 rokoch opäť komerčné priame lety medzi USA a Kubou. Vďačia tomu najmä preto, lebo Barack Obama je prvý prezident, ktorý po 88 rokoch opäť vkročil na kubánsku pôdu.

Next Post

Previous Post

© 2019 ORAWA – Cestovné blog