Najkrajšie Miesta Na Svete

Umenie nepožičať si

Scenár je jasný. Ostáva niekoľko dní do výplaty a vy musíte zaplatiť nejaké poplatky, faktúru za telefón, alebo máte iné finančné záležitosti, ktoré treba vyriešiť skôr než príde výplata pikalaina heti. V tej chvíli sa objaví možnosť prečerpať účet, použiť kreditnú kartu alebo si vziať krátkodobú (rýchlu) pôžičku. Vo všetkých troch prípadoch si jednoducho poviete, že to z výplaty zaplatíte a dlhu sa zbavíte. Lenže ono to tak úplne nie je.

Nehovoríme o ľuďoch s dobrým príjmom, reputáciou v banke a silným zabezpečením v podobe rezervy v banke. Tu hovoríme o ľuďoch, ktorí spravidla nemajú ani jednu zo spomínaných charakteristík. Navyše bývajú v takých častiach mesta, kde nie je ani jedna banka. No záložne a rôzne „pôžičkárne“ sú tam jedna vedľa druhej. Z finančného pohľadu reprezentujú pre obyvateľov týchto štvrtí najrýchlejšie krátkodobé riešenie krátkodobého problému. Skutočnou prekážkou však potom je, že nejde o krátkodobé riešenie a vôbec nie krátkodobý problém.

Kombinované pôžičky

Miera špekulatívnosti niektorých obchodníkov v ostatných rokoch narástla do nebývalých rozmerov. V podstate nerobia nič nezákonné, len hľadajú iné spôsoby, ako zarobiť na svojich službách. Tak napríklad aby sa vyhli pravidlám o výške úrokov, poskytujú pôžičkárne úrok bežný, no za sprostredkovanie pôžičky si vypýtajú ďalšie peniaze, ktoré samotný úver nakoniec neskutočne predraží.

Úplný extrém je potom scéna, ktorú opisujú viacerí užívatelia na sociálnych sieťach. Situácia sa týka predovšetkým autobazárov, no môže sa prípadne týkať aj iných obchodov. V minulosti mali autobazáre povesť tých, čo zarábajú na predražených autách. Dnes je tomu však celkom inak . Bazáre poskytujú autá za relatívne výhodné ceny, akurát užívateľom pomôžu okrem výhodného auta aj k nevýhodnej pôžičke.

Lákavé ponuky

Počas toho, čo píšem tento text mi prišli dve SMS správy, v ktorých mi nebanková spoločnosť ponúkala svoje služby. Vraj mi dajú až 10,000 eur na 10 rokov s výborným úrokom 8,9 percenta ročne. Ako bývalému zákazníkovi mi oznamujú, že úver je dokonca už vopred schválený a stačí sa dostaviť a vybaviť formality. Celý proces vraj trvá menej než hodinu.

Tie dve správy boli pravdepodobne odoslané omylom, lebo ich odstup bol len niekoľko minút a pritom mali ten istý text. Stále je to ale zaujímavá situácia. Možno by bolo fajn doplniť, že celá táto vec sa odohrala necelé dva týždne do vianočných sviatkov. Komu by sa nehodili peniaze na vianočné darčeky, na koncoročnú dovolenku, na pekný koniec roka podľa svojich snov. Veď splácať budeme až v ďalšom roku, tak zatiaľ nás to trápiť nemusí. Kto ale chce vstúpiť do nového roku s dlhom 10,000 eur? Pardon, samozrejme treba prirátať úrok… len ďalších niekoľko tisíc eur. V tomto prípade a na 10 rokov by to mohlo pokojne byť 8900 eur.

Najhoršie je nezaplatiť

Rozumieme tomu, že niekedy peniaze jednoducho potrebujete a nemáte. Pritom dúfate, že situácia sa polepší. Možno máte manželku na materskej, alebo manžela nezamestnaného. Samozrejme, že až sa vrátia do práce, budete sa mať lepšie. Prečo si teda nepožičať tieto peniaze v podstate od seba samých, od svojej budúcnosti? Veď nič zlé sa stať nemôže, nie?

Lenže práve vtedy sa niečo môže stať. Čo ak partner tú prácu nenájde dostatočne rýchlo? Čo ak manželka bude znovu otehotnie (gratulujeme!). Na tie úplne negatívne veci radšej myslieť nebudeme. No každopádne sa môže stať, že vám financie budú chýbať a nebudete splácanie pôžičky stíhať. V tejto chvíli urobíte to, čo robia všetci – zoberiete si inú pôžičku, aby ste problém oddialili. A potom ďalšiu, ak sa situácia nezlepší.

My vám prajeme, aby sa situácia zlepšila a pôžičku ste splatili. Ak patríte medzi tých šťastnejších a pôžičku nemáte, v tom prípade vám prajeme, aby sa do takej situácie ani nedostali.

superlaina.com

Next Post

Previous Post

© 2018 ORAWA – Cestovné blog